Wszelkie prace prowadzone w pasie drogowym (np. wykopy, ustawienie rusztowania itp.) czyli fizyczne zajęcie powierzchni pasa drogowego wymagają pozwolenia w formie decyzji administracyjnej zarządcy drogi.
Poniżej znajdują się informacje dotyczące uzyskania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego:
Wymagane dokumenty: |
Wniosek zawierający: nazwę, dokładny adres, NIP i numer telefonu wnioskodawcy, nazwę ulicy i cel zajęcia pasa, powierzchnię oraz planowany okres zajęcia odcinka pasa drogowego, nazwę wykonawcy robót oraz imię i nazwisko osoby odpowiedzialnej za wykonanie robót.
Do wniosku należy dołączyć:
* Plan sytuacyjny z zaznaczeniem robót prowadzonych w pasie drogowym,
* Projekt zabezpieczenia i organizacji ruchu w obrębie prowadzonych robót w pasie drogowym,
* Kserokopia pozwolenia na budowę lub zgłoszenia właściwemu organowi (jeśli jest to wymagane przepisami)
* Harmonogram robót.
Opłaty: |
Za zajęcie pasa drogowego opłaty naliczane są zgodnie z Uchwałą XIII/98/2019 z dnia 30 grudnia 2019r. Rady Powiatu Żarskiego obowiązują następujące stawki opłat za zajęcie 1 m² powierzchni pasa drogowego za każdy dzień zajęcia:
– przy zajęciu jezdni do 20% szerokości 6,00 zł/m²
– przy zajęciu jezdni powyżej 20% do 50% szerokości 8,00 zł/m²
– przy zajęciu jezdni powyżej 50% do całkowitego zajęcia jezdni 10,00 zł/m²
– w odniesieniu do obiektów i urządzeń infrastruktury telekomunikacyjnej, bez względu na zajętą część pasa drogowego – 0,20 zł/m²
– chodniki, place, zatoki postojowe i autobusowe, ścieżki rowerowe i ciągi piesze 6,00 zł/m²
Do innych, wyżej nie wymienionych, elementów pasa drogowego czyli pobocza i tereny zielone, stawka opłat za każdy dzień zajęcia 1m² pasa drogowego wynosi 4,00 zł/m².
Miejsce złożenia dokumentów: |
Starostwo Powiatowe w Żarach
Aleja Jana Pawła II 5, 68-200 Żary
Termin i sposób załatwienia: |
Wydanie zezwolenia lub jego odmowa następuje w formie decyzji administracyjnej, w terminie 14 dni od daty złożenia wniosku oraz wymaganych dokumentów.
Inwestor, wnioskodawca nie może przystąpić do wykonywania prac bez wystawionej decyzji na zajęcie pasa drogowego.
Podstawa prawna: |
Art. 20 pkt 8, art. 40 ust. 1, 4 i 6 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych oraz XIII/98/2019 z dnia 30 grudnia 2019r. Rady Powiatu Żarskiego
Tryb odwoławczy: |
Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze, w terminie 14 dni od daty jej doręczenia. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem Starosty Powiatu Żarskiego. Nie odwołanie się oznacza akceptację decyzji.
Informacje dodatkowe: |
Za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia pobiera się kary pieniężne w wysokości dziesięciokrotnej należnej opłaty. Przez zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia rozumie się: samowolne zajęcie pasa, przekroczenie terminu zajęcia lub zajęcie większej powierzchni niż określona w zezwoleniu.
Powierzchnię zajęcia pasa drogowego w rozbiciu na jezdnię, chodniki, pobocze, pas zieleni (należy podać całkowitą powierzchnię wyłączoną z ruchu lub użytkowania, wygrodzoną barierami tj. powierzchnię wykopu + powierzchnię zajętą przez urobek z wykopu + powierzchnię zajętą przez maszyny i środki transportu technologicznego).
Wykonawca robót zobowiązany jest do zgłoszenia zarządcy drogi o zakończeniu robót i przywróceniu pasa drogowego do poprzedniego stanu technicznego celem dokonania komisyjnego protokolarnego odbioru robót z udziałem przedstawiciela zarządcy drogi i Wykonawcy.
Do czasu otrzymania takiego zgłoszenia będzie naliczona należność jak za dalsze zajęcie pasa drogowego.
Wnioski do pobrania: |
– Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ulicy plik *.doc (pobierz)
– Wniosek o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego ulicy plik *.pdf (pobierz)